טבת, תשע"ח - ינואר 2019

 

לודז'אים ובני דורות המשך יקרים,

 

גם בשנה שחלפה קיימנו ביום השואה את טקס הזיכרון בבית העלמין בחולון בהשתתפות למעלה מ- 300 חברים, לרבות בני הדור השלישי והרביעי.

באוגוסט התקיימו בלודז' טקסי אזכרה לציון 74 שנים לחיסול הגטו (בסוף אוגוסט). טקס דתי התקיים בבית הקברות היהודי ולאחריו התקיים טקס זיכרון במסוף הרכבת – ראדגסט. קהל רב השתתף בטקסים אלו ונטלו בהם חלק חברי הקהילה היהודית בלודז' וראשיה, ראשי המחוז והעיר, נציגי הכנסיות השונות שבפולין, נציגים דיפלומטיים (לרבות סגנית שגרירת ישראל לפולין) ואישים מפולין ומחוצה לה. בנוסף נערכו ארועים ביוזמת המרכז לדיאלוג ע"ש מארק אדלמן, לרבות פתיחתה של תערוכה על פועלו של המוזיקאי דוד בייגלמן ומשפחתו שלוותה בקונצרט מיצירותיו.

בחודש נובמבר קיימנו, כמדי שנה, את המפגש הבין דורי בהשתתפות קהל רב של כ- 180 חברים. שגרירה החדש של פולין בישראל כיבד אותנו בנוכחותו ונשא דברים וגם נשיאת העיר לודז' שלחה את ברכתה בוידאו. כתמיד היתה אוירה חמה ושמחה וכולנו נהנינו מהופעתה של משפחת רייפר ושל הכליזמרים.

בחודש אוגוסט ביקרה בלודז' משלחת של כ- 340 תלמידים ומלווים מבית הספר התיכון ע"ש בליך ברמת גן. בנוסף על הביקור בעיר ניקו התלמידים קטע מבית הקברות, נטעו בו 9 עצים לזכר הקהילה היהודית וחנכו מצבה שהוקמה בשדה הגטו (בתרומת בית הספר) על קברו של נער בן 17 שמת בגטו לודז' בשנת 1941 אשר כל משפחתו הקרובה נספתה בחודשים שלאחר מכן.

אנו ממשיכים בתמיכה ובסיוע לגורמים השונים בלודז' במהלכים (הנמשכים כבר מספר שנים) אל מול ארגון אונסקו להשגת הכרה בבית העלמין היהודי בלודז' כאתר זיכרון עולמי. הבקשה עברה בחיוב את שלבי הבחינה הראשונים ואמורה לעלות להחלטה ולהצבעה במועצת הארגון.

בסוף חודש אוגוסט 2019 יתקיימו בלודז' ארועים וטקסים רבים לציון 75 שנים לחיסול גטו לודז' ו-80 שנים לפרוץ מלחמת העולם השניה. חשוב שתהיה נוכחות משמעותית של ניצולים ובני משפחותיהם בארועים אלה, דוקא בשל הזמן הרב שחלף – להראות כי לא שכחנו ולא נשכח. אנו ממליצים לנצל את ההזדמנות ולהגיע לביקור בלודז' בשבוע האחרון לחודש אוגוסט.

אנו נמשיך בקיום הארועים השנתיים – הטקס ביום השואה והמפגש הבין דורי – על אף הקשיים הכלכליים, וזאת במידה רבה בשל סיועם של יד ושם, ועידת התביעות ומרכז הארגונים.

אני שב ופונה אליכם - הקדימו לשלם את דמי החבר ולהוסיף עליהם את תרומתכם, על מנת שאלה יאפשרו לנו לא רק להמשיך בפעילות אלא אף להרחיבה, כפי שראוי שיהיה וכפי שעשינו בעבר.

במקביל נשמח לקבל הצעות לפעילות ולפעולות שאותן ניתן לבצע במגבלות הקיימות. כמו כן נשמח לקבל מתנדבים – פעילים להפעלת הארגון ביום יום.

 

בתקווה לימים שמחים ופעילות פוריה,

 

אורי ויזנברג

יו"ר ארגון יוצאי לודז' בישראל, ע"ר

 

 

 

 

 

מומלץ לצפייה ברזולוציה 1024/768

בנייה ועיצוב אתר: לאה כהן נכדה למשפחת גיל מרחוב פיוטרקובסקה 31 בלודז'