רס"ל פלם, משה

בן צבי ותרצה. נולד ביום י"ט באייר תר"ץ (17.5.1930) בלודז' שבפולין. במלאת לו תשע, בעצם ימי ילדותו, כשהוא מלא חדוות חיים, פרצה מלחמת העולם השניה ובאוהו זוועותיה השונות.
באפריל 1940 נכלא עם בני משפחתו בגיטו. בשנה הראשונה למלחמה עוד היה מבקר בבית הספר, אולם מייד לאחר מכן נגזר עליו לצאת לעבודה קשה.
הוא היה משוטט ברחובות הגיטו, נתקל בעוני וביגון והרעב נשתלט עליו. אשרו היחיד באותם הימים היה הספר, כי בו היה מוצא מפלט.
בסוף שנת 1944 גורש עם בני משפחתו לאושויץ כאחד הנידונים לעבודת פרך. כל בני המשפחה, פרט לאביו, ניספו, והוא היה ממשיך לעבוד עמו במכרה פחם עד שבשנה שלאחריה הלך גם אביו והוא נשאר בודד. כתום המלחמה היה שבור ורצוץ בגופו, אך בצאתו מגיהינום אושויץ היתה נפשו שלמה והוא נושא אותה לקראת חיים חדשים על אדמת המולדת.
בשנת 1946 הגיע לישראל במסגרת "עליית הנוער". מאושר היה בחייו בחברה זו בחוות הלימוד בירושלים. ביתו הראשון היה בקיבוץ גן-שמואל, אשר בו התחיל עובד כרפתן ומצא סיפוק רב במקצועו זה. כל שעות הפנאי שלו היו קודש לקריאה ולאחר מכן היה להוט למסור את רשמיו מקריאתו. בימי מלחמת הקוממיות, גם בהימצאו בעמדות הקדמיות של משלטי עירק אלמנשיה ופלוג'ה, לא חת מפני המוות וידע להפיג את אימתו בבדיחות הדעת אף כי לא בקלות ראש. הוא ידע לנהוג רצינות בכל אשר פנה ועשה - וביחוד הורגש הדבר בקיבוץ גת, אשר בהגנתו לקח חלק פעיל.

אחרי מלחמת הקוממיות החליט להתנדב לצבא ותוך שנה הספיק לעלות לדרגת סמל תותחנים. אהוב ומקובל היה על כל פקודיו בדאגתו, כמפקד צוות תותחנים, לשלומם ולגורלם. יום שחרורו הלך וקרב וכל תכניותיו מרוכזות בחייו לעתיד - בקיבוץ ובעבודה.
אולם ביום כ"ו במרחשון תשי"ב (25.11.1951) נפל בשעת מילוי תפקידו והובא למנוחת עולמים בבית הקברות בקיבוץ גן שמואל. אחרי שנפל הועלה לדרגת רב סמל.
ספד לו מפקדו: "... הצטיין כמפקד ומצב רוחו היה תמיד מורם, אף ברגעים הקשים ביותר של מבצעים או תרגילים. משה היה בכל עת דמות חיה של הנוער החלוצי".
הקיבוץ הוציא חוברת לזכרו הנושאת את שמו.
כאות הוקרה למפקד ולאדם ולהנצחת דמותו האהובה נקרא חדר התרבות של גדודו על שמו.

החלל הינו "נצר אחרון".
חללי "נצר אחרון" הם ניצולי שואה שנותרו שריד אחרון ממשפחתם הגרעינית (הורים, אחים, אחיות, בנים ובנות), שחוו על בשרם את אֵימַת השואה בגטאות ו/או במחנות הריכוז וההשמדה ו/או במנוסה ובמסתור בשטחים שנכבשו ע"י הנאצים ו/או בלחימה לצד אנשי המחתרות או הפרטיזנים בשטחי הכיבוש הנאצי שעלו לארץ, בשנות מלחמת העולם השנייה או אחריה, לבשו מדים ונפלו במערכות ישראל.

הנצחה
אתר הנצחה לחללי חיל התותחנים זכרון יעקב
יד לנופלים בני התנועה הקיבוצית יערות מנשה (משמר העמק)
אנדרטת נצר אחרון ירושלים (הר הרצל) 

מומלץ לצפייה ברזולוציה 1024/768

בנייה ועיצוב אתר: לאה כהן נכדה למשפחת גיל מרחוב פיוטרקובסקה 31 בלודז'