סגן פלאומן (זומר), יצחק

יצחק (איציק), בן שרה וחיים, מניצולי השואה, נולד ביום ד' באדר ב' תש"ו (5.2.1946) בלודז' שבפולין. לאחר תלאות רבות ונדודים ברחבי אירופה עלה ארצה עם משפחתו בשנת 1952 . הוא למד בבית-הספר היסודי על-שם אוסישקין ובבית-הספר היסודי "גולן" ברמת השרון, ואחרי-כן למד בבית-הספר התיכון-עירוני בנווה-מגן.
יצחק היה תלמיד חרוץ ושקדן ואהב ללמוד. תמיד הקפיד על הכנת שיעוריו והיה אהוב על מוריו ומקובל על חבריו.
מנעוריו היה חבר בתנועת הנוער העובד והלומד, וכן היה ספורטאי טוב, אהב מאוד את משחק הכדורגל ונמנה עם נבחרת הכדורגל של "הפועל" רמת השרון. הרבה מזמנו הקדיש למשחק השחמט, שהצטיין בו עוד מנעוריו, השתתף בתחרויות על אליפות הארץ ואף זכה בפרסים. יצחק היה מוכן תמיד לעזור לזולת, אפילו על חשבון זמנו ונוחיותו, והקדיש הרבה מזמנו לעבודה ציבורית. בבית-הספר לעיוורים השתלם בקריאת כתב-ברייל וסייע לילד עיוור ללמוד קריאה. הוא היה טוב-לב וסבלן. תמיד ויתר וסלח, התרחק ממריבות ונהג חברות וידידות בכל אדם. אוהב חברה היה ומכניס אורחים, נוח לבריות ואדיב. אנשים אהבו לשוחח עמו והעריכו אותו מאוד על שהיה אופטימי, עליז ושמח בחלקו. הוא אהב מאוד את בני משפחתו, היה בן נאמן להוריו ונהג בהם כבוד והתחשבות.

יצחק גויס לצה"ל במחצית אוגוסט 1965 והתנדב לחיל השריון. לאחר הטירונות השתלם בקורס מש"קי סיור ובקורס קציני חי"ר. הוא היה קצין טוב, מסור, שקט ורציני, בעל ידיעות רבות, בעל יזמה וכושר מנהיגות.
בשנת
1968 נפצע קשה באגן הירכיים, בפעולה מבצעית בעיירה סאפי, ליד כראמה. הרופאים ביקשו לקבוע לו פרופיל רפואי נמוך יותר, אך הוא התנגד לכך, שכן חשש שיועבר מן הסיירת. על חלקו במלחמה בשנת 1967 הוענק לו "אות מלחמת ששת הימים". כחודשיים לפני שפרצה המלחמה נשא לאישה את חברתו שלוית.
לאחר שהשתחרר מן השירות הסדיר למד באוניברסיטת תל-אביב - היה בעל תואר ראשון בכלכלה ולמד לקראת התואר השני במינהל עסקים. במלחמת יום הכיפורים השתתף יצחק בקרבות הבלימה והפריצה נגד המצרים בחזית סיני. בקרב שהתחולל ביום כ"ח בתשרי תשל"ד (24.10.1973) במבואות העיר סואץ, נפגע יצחק ונפל. הוא נמנה עם אנשי יחידת סיור, שנשלחה לחלץ צנחנים שנקלעו למלכודת אש של צלפים מצרים. כשפרצו לעיר, פגע כדור ביצחק והרגו במקום.
הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין בקרית-שאול.
השאיר אחריו אישה, הורים, אח ואחות.

משפחתו תרמה לזכרו ספר תורה לבית-הכנסת הגדול ברמות רמז שבחיפה.

הנצחה
אנדרטה לחללי אוניברסיטת תל אביב במערכות ישראל תל אביב-יפו
יד לשריון לטרון
בית יד לבנים רמת השרון
אנדרטה וחדר זיכרון לנופלים מתיכון מקיף השרון ע"ש רוטברג רמת השרון
פינת זיכרון לנופלים מבית ספר יסודי אוסישקין רמת השרון
לוח זיכרון לנופלים מהפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב תל אביב-יפו
חדר הנצחה ומורשת לנופלים מחטיבה 500 ומל"י 500 צאלים (בסיס צבא)
אנדרטה לזכרם של בני העיר שנפלו במערכות ישראל רמת השרון

 

מומלץ לצפייה ברזולוציה 1024/768

בנייה ועיצוב אתר: לאה כהן נכדה למשפחת גיל מרחוב פיוטרקובסקה 31 בלודז'