טור' מידזינסקי, משה חיים

בן הינדה וזאב, נולד בשנת 1921 בעיר פז'דבוש, פולין. הוא למד ב"חדר" וב"ישיבה" ובו בזמן גם בבית ספר יסודי פולני. בשנת 1933 עברו הוריו ללודז' אך חיים נשאר בפז'דבוש, המשיך את לימודיו ב"ישיבה" והתקרב לתנועת "השומר הדתי". משבא גם הוא ללודז' בשנת 1938, השתתף בפעילות התנועה. בלודז' למד גם את מקצוע הסריגה והתחיל לעבוד.
בפרוץ מלחמת העולם השנייה התירו לו הוריו להיפרד מעליהם והוא עבר את הגבול ובא לווילנה. כאן הצטרף לקבוצת פליטי "השומר הדתי" "בדרך", אחר כך עבר ביחד עם קבוצת חברים
לעיר פוניבז' בליטא והם יסדו את הקבוצה "למרחב". באותו זמן, עם הגירושים הראשונים, הועברה המשפחה, שנשארה בפולין, לגורליץ אשר בגליציה המערבית והושמדה בידי הנאצים.
בשנת 1941 עלה עם חבריו ארצה ועבד בתל אביב במקצוע הסריגה, אך מטבעו נמשך לחיי הכפר ולעבודת האדמה. משה חיים עזב את העיר ועבר לארגון "הירדן" של "הפועל המזרחי" אשר ישב בביתניה בעמק הירדן.
משם עבר בשנת 1944 לכפר עציון, שבו היו חבריו לתנועה ולהכשרה מפולין ומליטא. הוא נקלט מהר בחברה. הצטיין בעבודתו ובכוח התמדתו והצליח במיוחד בבניין טירסות ובשטחי המטע. תשומת לב מיוחדת הקדיש לטיפוח יחסי שכנות עם הערבים ולמד את לשונם על בוריה.
הוא ביקר לעתים תכופות בכפרים הערביים ורכש לו ידידים רבים בקרבם.

עם פרוץ מלחמת העצמאות לאחר החלטת עצרת האו"ם על חלוקת הארץ, היה בין המגינים על הגוש.
באותם הימים בא בברית הנישואין עם חברתו שרה. הוא ניסה להזמין לחתונתו את ידידיו מהכפר הערבי וכמעט נרצח בבואו לשם למסור את ההזמנה. בהתקפה האחרונה על הגוש פעל במקלע "לואיס" בעמדות הדרומיות של המחנה ונפל עם פרוץ שריוני האויב לכפר עציון ביום ד' באייר תש"ח (13.5.1948).
באותו יום נפלה גם אישתו שרה.

ביום כ"ה בחשוון תש"י (17.11.1949) הועבר, עם שאר חללי הגוש, לבית הקברות הצבאי בהר הרצל בירושלים.

 
גן זיכרון לבוני גוש עציון ומגיניו כפר עציון

 

 

מומלץ לצפייה ברזולוציה 1024/768

בנייה ועיצוב אתר: לאה כהן נכדה למשפחת גיל מרחוב פיוטרקובסקה 31 בלודז'