טוראי ראשון מריאן דז'לובסקי

 

בן אסתר ושמעון. נולד ביום ט"ז באדר תר"ס (14.2.1900) בעיר צ'נסטחוב, פולין, נין ונכד למשפחת רבנים. בעירו למד מריאן בישיבה ובבית-ספר תיכון. בתקופת לימודיו השתייך לתנועת הנוער "בית"ר". לאחר שסיים את חוק לימודיו עבר להתגורר בעיר לודז', היה סוחר ונשא לו אישה. לזוג נולדו שלוש בנות. מריאן אהב שירה ומוסיקה ואף ניגן בכינור.

בפרוץ מלחמת העולם השנייה גויס לצבא הפולני ובקרבות ליד ורשה נפל בשבי הגרמני. הגרמנים לא עמדו על מוצאו היהודי ובסוף שנת 1939 הצליח להימלט מהשבי יחד עם עוד קצינים פולנים, להתאחד עם משפחתו ולעבור לברית-המועצות. עם משפחתו נדד בכל רחבי ברית המועצות והגיע עד לערבות אוזבקיסטן. כאשר הוקם בברית-המועצות צבא פולני בפיקודו של הגנרל אנדרס, הצטרף אליו מריאן. עם צבא אנדרס הגיע דרך אירן וארץ-ישראל (כאן נשארה משפחתו) לדרום- אפריקה, משם עבר לאנגליה ונטל חלק בפלישה לנורמנדיה, לשחרור אירופה מידי הגרמנים. במסע של דם ואש עבר את צרפת, בלגיה והולנד וחדר עם יחידתו לגרמניה. ביום (14.5.1945) ב' בסיון התש"ה, עלה עם רכבו על מוקש בקרבת העיר ווילהלמסהאפן והובא לקבר אחים עם חבריו לנשק. השאיר אשה ושלוש בנות.
שאר בני משפחתו נספו בשואה.

בתחקיר שנעשה בשנת 2017 נמצא שמקום מנוחתו בבריסל, בלגיה. ציון מיקום קבר Plot 10 Row 21 Grave 18.  יחידה Polish Army דרגה Starszy Strzelec.

 

הנצחה

גלעד למתנדבי היישוב העברי במלחמת העולם השנייה שנפלו בנכר 

 

מומלץ לצפייה ברזולוציה 1024/768

בנייה ועיצוב אתר: לאה כהן נכדה למשפחת גיל מרחוב פיוטרקובסקה 31 בלודז'