טוראי אושר-שמואל (אשר) דמרוס

 

בן שיינדל גאלטה ושואל אברהם נולד בשנת 1909 בווארשה שבפולין. עד לפרוץ המלחמה בשנת 1939 עבד בתעשיית הקולנוע בווארשה. היתה לו חברה אותה רצה לשאת לאישה, ומכיוון ששניהם היו סטודנטים הוא קנה לחברה שלו סרטיפיקט לפלשתינה ושלח לה מדי חודש חלק גדול ממשכורתו, על מנת שתקנה בית בארץ. למרבה הצער המלחמה סיכלה את התוכניות שלו. עם כניסת הנאצים לווארשה הצליח לברוח לברית-המועצות. שלחו אותו לעיר שחטי ליד רוסטוב, שם עבד קשה מאוד במכרות פחם.
ב-22 באפריל 1941 הצבא הגרמני כבש שטחים בברית- המועצות. אושר דמרוס עבד במכרה עופרת, ומשם שלחו אותו לעבודות כפייה בהרי אורל לעיר מגניטוגורסק. גם שם עבד במכרות. בתום המלחמה, בשנת 1946 חזר אושר לפולין אך מעטים מבני משפחתו הענפה שרדו את השואה. הוא התיישב בלודז' ועבד בתעשיית הקולנוע. בפולין הוא נרשם לקיבוץ ול"הגנה" (שליחי קיבוץ הגיעו לפולין וגייסו אנשים לעלייה לארץ). הוא כנראה התאמן ב"הגנה" עוד בחו"ל. בקיץ 1948 החליט אושר לעלות לארץ- ישראל. הוא היה מאושר מהעלייה המתוכננת לישראל.
עם הגיעו לארץ שלח מכתב נרגש: "ראיתי שוטר יהודי על סוס לבן". מיד עם עלייתו לישראל מצא את מקומו בין שורות הלוחמים בחטיבת "אלכסנדרוני". ביום כ"ה בתשרי תש"ט (28.10.1948) נפל ליד מוצב בעין שמר.
ביום י"ד באב תש"ט (9.8.1949) הובא למנוחת עולמים בבית-הקברות הצבאי בעפולה.

 

הנצחה
גן הבנים תל אביב-יפו
בית יד לבנים תל אביב-יפו 

 

 

מומלץ לצפייה ברזולוציה 1024/768

בנייה ועיצוב אתר: לאה כהן נכדה למשפחת גיל מרחוב פיוטרקובסקה 31 בלודז'