טוראי פלטיאל גורנץ



בן פרל ופסח, נולד ביום ז' בסיוון תרע"ה (20.5.1915) בעיר וילנה. בימי מלחמת-העולם הראשונה עברו הוריו, מחמת הרעב, לכפר ושם גדל פלטיאל עד גיל חמש. בתום המלחמה שבו לווילנה.
כילד מוכשר נכנס בגיל זה לבית-ספר עממי והצטיין בכל לימודיו. קנה את השכלתו התיכונית בעיר לודז' שבפולין, בגימנסיה ובטכניון, השתלם במיכניקה והיה לחרש-ברזל. היה חבר בהסתדרות הנוער "צוקונפט" ("העתיד") ופעיל בה, בקבלו על עצמו תפקידים מרכזיים ואחראיים. בפרוץ מלחמת-העולם השנייה, עם פלישת הנאצים לפולין, שהה בבית-הוריו בווילנה. בשנת 1941 ברח יחד עם אחיו לרוסיה ומאז ועד הגיעו ארצה בשנת 1947 עסק במקצועו ומעבודתו התפרנסו שניהם. נדד הרבה, מרוסיה עד למעמקי אסיה, שם נשא אישה ונולד לו ילד. בתום מלחמת-העולם השנייה חזר לפולין, ומשם עבר לגרמניה למחנות הפליטים. הוא לא הסתגל לחיי תמיכה וקצבה ועבד כמדריך בבית-ספר מקצועי של "אורט" עד עלייתו לארץ. באוקטובר 1947 היה חבר בקיבוץ רמת הכובש. עם פרוץ המלחמה כתב לאחיו במכתביו כי משקו הוא עמדת-גבול וכי יגנו על כל שעל אדמה.

בימי מלחמת-העצמאות עבד במשק והשתתף בהגנה ובשמירה עליו. בליל כ"ד באב תש"ח (29.8.1948), בעומדו על המשמר בקיבוץ, נפל והובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות ברמת הכובש. היה בן 33 שנים במותו וטרם מלאה שנה להיותו בארץ. הניח אישה בהריון וילד. ילדו השני נולד לאחר מותו.

הנצחה
אנדרטת חטיבה ומחוז אלכסנדרוני נתניה
חדר הנצחה לנופלים במערכות ישראל רמת הכובש
יד לנופלים בני התנועה הקיבוצית יערות מנשה (משמר העמק)

 

 

 

 

 

מומלץ לצפייה ברזולוציה 1024/768

בנייה ועיצוב אתר: לאה כהן נכדה למשפחת גיל מרחוב פיוטרקובסקה 31 בלודז'