טור' הברברג, שמואל יוסף סאמולק

בן דבורה וצבי דויד, נולד בשנת 1925 בעיר לודז', פולין, בן למשפחת עמלים. למד בבית ספר עממי והצטרף לתנועת "גורדוניה". מילדותו דאג לפרנסת הבית, ובשל כך היה רציני יותר מכפי גילו, ורק לעתים נדירות השתתף במשחקי הילדים.
בשנות מלחמת העולם השנייה היה עם משפחתו בגיטו לודז', יצא בכל יום לעבודה במחנה העבודה וגם שם היה מוכן תמיד לעזור לכל כושל.
מאוחר יותר הועבר למחנה ההשמדה אושוויץ, ניצל בנס, אך נשאר שריד יחיד ממשפחתו. מילדותו היה שבע עמל ועבר את דרך הייסורים במחנות ההשמדה, ובכל התנאים האלה שמר על צלם האדם שלו. עם תום המלחמה היה מן הראשונים שהצטרפו לעלייה ב'.
עלה באוניית המעפילים "כ"ג יורדי הסירה" וגורש על ידי הבריטים לקפריסין.
שהה שם שישה חודשים ועלה לארץ בשנת 1946. הוא התגורר בתל-אביב והיה בעל מכבסה ברחוב יהודה הלוי.

שמואל היה בין ראשוני המתגייסים ושירת בחטיבת "גולני". באחד ממכתביו כתב: "על שום דור בהיסטוריה שלנו לא עבר מה שעובר על דורנו, אבל עלינו גם הפעם לעמוד בניסיון ולהגן על כבודנו. אם זכינו, לאחר אלפיים שנה, להיות עדים לתקומת מדינתנו - עלינו להילחם ולנצח!"
מבצע "חורב" (נקרא גם מבצע "עין" - עזה, עוג'ה, עסלוג') בסוף 1948 נועד להדוף את הצבא המצרי מתחומי ישראל דרומה. במסגרתו הוטל על חטיבת "גולני" ליצור הטעיה באגף המערבי של החזית, לפני הפעלת המאמץ העיקרי באגף המזרחי.

בליל 22/23 בדצמבר 1948 כבשו כוחות החטיבה את משלט 86 מצפון לחאן יונס, איימו על הכביש ומסילת הברזל ויצרו את הרושם שהכוונה היא ליצור נתק בין הכוחות המצריים שברצועת עזה לבין סיני. המצרים הגיבו בהתקפת נגד עזה בסיוע ארטילריה ושריון, ובלחץ האויב נאלצו לוחמי "גולני" לסגת.

בקרב זה נפל, ביום כ"א בכסלו תש"ט (23.12.1948), ונקבר בגבולות.

ביום ט"ז באב תש"ט (11.8.1949) הועבר למנוחת עולמים בבית הקברות הצבאי בנחלת יצחק.

למרות כישלון חלק מתכנוני מבצע "חורב" הושגה מטרתו העיקרית, המצרים נותרו לכודים ב"כיס פלוג'ה" ובנקודות אחרות נאלצו לסגת. בתחילת ינואר 1949 הודיעה מצרים על נכונותה להפסקת אש, ובכך פסקה הלחימה בחזית הדרום.

החלל הינו "נצר אחרון".
חללי "נצר אחרון" הם ניצולי שואה שנותרו שריד אחרון ממשפחתם הגרעינית (הורים, אחים, אחיות, בנים ובנות), שחוו על בשרם את אֵימַת השואה בגטאות ו/או במחנות הריכוז וההשמדה ו/או במנוסה ובמסתור בשטחים שנכבשו ע"י הנאצים ו/או בלחימה לצד אנשי המחתרות או הפרטיזנים בשטחי הכיבוש הנאצי שעלו לארץ, בשנות מלחמת העולם השנייה או אחריה, לבשו מדים ונפלו במערכות ישראל.

הנצחה
גן הבנים תל אביב-יפו
אתר הנצחה ומוזיאון חטיבת גולני צומת גולני
בית יד לבנים תל אביב-יפו
בית יד לבנים גבעתיים
אנדרטת נצר אחרון ירושלים (הר הרצל)
אנדרטת נצר אחרון ירושלים (הר הרצל)

 
 

מומלץ לצפייה ברזולוציה 1024/768

בנייה ועיצוב אתר: לאה כהן נכדה למשפחת גיל מרחוב פיוטרקובסקה 31 בלודז'