סרן אלכסנדר (אלכס) ערמון קסטנבאום
בן רפאל וסימה. נולד ביום ג' בניסן תש"א (31.3.1941) בעיר ראדום אשר בפולין. המשפחה היתה בשנות-השואה במחנה-עבודה גרמני ולאחר המלחמה השתכנה בלודז' אבל בשנת 1950 באה המשפחה לארץ. עוד בלודז' למד בבית-ספר עברי נוסף לבית-ספר יסודי כללי.
בארץ למד בבית-ספר חקלאי במגדיאל ואת לימודי כיתות ז' עד י"ב למד בבית-הספר התיכון בגן-שמואל. עד מהרה נקלט בין ילדי הקיבוץ, השתלב בחייהם והתבלט בתחום הריאליסטי בלימודים. עסק בצילום ועיין הרבה בספרות מקצועית בשטח התעופה.
עסק בבניית טיסנים והטסתם וגם הדריך בחוג לתעופה במוסד החינוכי. משם עבר לקורס-דאייה של גדנ"עי-אויר וגם עבר קורס של טיסה מוטורית. במקביל לכך אהב מאד לקרוא ספרי-מדע המבוססים על הדמיון. היה נוטה להאזנה למוסיקה עממית בלקנית ואסף תקליטים מכל הארצות הבלקניות. אחרי שהשתתף בקורסים של גדנ"ע-אויר גויס לצה"ל ביולי 1959 והתנדב לחיל-האויר. אחרי תקופת השירות הסדיר חזר לקיבוץ גן-שמואל ועסק בפרדסנות. מדי פעם היה נקרא למילואים. במלוא האחריות נשא בתפקידי משק-וחברה תוך שילוב מלא של ייעודו הצבאי דרך חייו הקיבוצית. בכל תנאי היה מקפיד תמיד למלא את חובתו בצורה סדירה. בזמן שירותו בטייסת שימש כקצין-הדרכה, אסף הרבה חומר ודאג לרכז אותו בספרי-ההדרכה; כן דאג בהתמדה להשתלמותם של חבריו בנוגע לשירותם הצבאי.
ביום הראשון למלחמת ששת הימים, הוא כ"ו באייר תשכ"ז (5.6.1967), בחזרם מתקיפה שעלתה יפה על שדה-תעופה במצרים, ואלכסנדר השתתף בקרב ההוא כסרן, נכנסו מטוסינו בקרב-אויר עם מטוסי-האויב - וכך נפל. הניח אשה וילדה קטנה. אבן לזכרו הוצבה בגן הנעדרים בבית העלמין הצבאי בהר הרצל. במלאת שנה לנפלו של אלכסנדר, ב5- ביוני 1968, נערך בגן-שמואל, ליד בית-העם, טקס של גילוי הלוט מעל אנדרטה לזכרו. אנדרטה זו הוקמה על-ידי גן-שמואל, מעשה-ידי האמן יגאל תומרקין, בסיוע המחלקה להנצחת החייל של משרד הבטחון.
בספר 53" מהם" שהוציא לאור הקיבוץ הארצי לזכר חבריו שנפלו במערכה, הוקדש עמוד לתולדותיו.

פירוט אירוע ההיעדרות

אלכסנדר ערמון (קסטנבאום) ז"ל היה טייס מילואים בטייסת סופר מיסטר ביום בו פרצה מלחמת ששת הימים, 5 ביוני 1967. מבנה המטוסים אותו הוביל אלכסנדר כלל את יעקב נבו ז"ל, צבע אומשוויף ועמירם מנור ז"ל. המבנה המריא בשעה 07:19 ויעדו היה בסיס כברית. מטוסי הסופר מיסטר טסו בגובה נמוך על מנת להימנע מגילוי מוקדם על ידי תחנות המכ"מ המצריות, וכשהגיעו סמוך לבסיס המצרי נסקו לגובה כדי להפציץ בצלילה את מסלולי השדה. לאחר הפצצת המסלולים חזרו מטוסי הסופר מיסטר ותקפו את השדה, הן בצליפה כשהם משמידים על הקרקע בין 8 ל-10 מטוסים מצריים. תוך כדי הצליפות נתקלו המטוסים במטוס תובלה מצרי מדגם איל-14 והפילו אותו. לאחר שסיימו את התקיפה והתארגנו לחזרה לבסיסם נתקלו הסופר מיסטרים במטוס איל-14 שני והפילו גם אותו. תוך כדי החזרה יורטו הסופר מיסטרים על ידי שני מטוסי מיג-21 מצריים. תוך כדי קרב אוויר התרסקו אלכסנדר ועמירם מנור ז"ל. יעקב נבו ז"ל וצבי אומשוויף שבו לבסיס חצור כבודדים.

בתחקיר לאחר הטיסה מסר יעקב נבו ז"ל שבשעה 08:10 לערך, כשהיו 20 עד 25 קילומטר מזרחית לקנטרה, ראה את מטוסו של אלכסנדר פוגע בקרקע ומתלקח.

לאחר תום המלחמה אותר מקום ההתרסקות של אלכסנדר ערמון ז"ל. בין המבקרים באתר היו גם מפקד הטייסת אהרון שביט, קצין מודיעין בשם יאיר ואיש הרבנות הצבאית רפאל לוי. בשטח לא נמצאו שרידים שיכלו להעיד על גורל הטייס. לא נמצאו סימני שרפה, אך גם לא סימנים לכך שהטייס נטש.

החלל הינו מקל''ן- חלל שמקום קבורתו לא נודע.

הנצחה
יד לאלכס ערמון קסטנבאום בגן שמואל
כילד בגטו
אנדרטה לבוגרי כפר הנוער על שם מוסינזון ועובדיו שנפלו במערכות ישראל הוד השרון
בית יד לבנים רמת גן
גן הנעדרים ירושלים (הר הרצל)
יד לנופלים בני התנועה הקיבוצית יערות מנשה (משמר העמק)
יד זיכרון וגבורה לבני גוש דן שנפלו במערכות ישראל תל השומר (בסיס צבא)
אנדרטה לזכר לוחמי חיל האוויר שנפלו בעת שירותם הר הטייסים

 

 

מומלץ לצפייה ברזולוציה 1024/768

בנייה ועיצוב אתר: לאה כהן נכדה למשפחת גיל מרחוב פיוטרקובסקה 31 בלודז'